Fiere cudata

Boli pancreatice si de ficat

Postata de sim82 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Cam de o luna de zile ma tot supara fierea: amar in gura, stari de voma si parca imi pierd echilibrul. Am facut ecograf si mi s-a spus ca am fierea cudata (malformata din nastere) ce credeti ca trebuie facut. Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de urmat un regim alimentar cu mese reduse cantitativ si dese( 4 - 5 mese/zi), vor fi evitate alimentele prajite, rantasurile, sosurile, maionezele, mezelurile, afumaturile, branzeturile grase si ferĀ­mentate, ouale, creierul, untura de porc sau pasare; se pot utiliza produse cu actiune colecistokinetica si coleretica ,pentru combaterea durerilor: antispastice, in dozele recomandate de medic