ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de tarahoi.f cu 13 ani in urma.

buna ziua! ma numesc fanica. de ceva vreme am o durere ingrozitoare in partea ficatului si ma simt intodeauna foarte prost, chiar dak durerea nu este pemanenta. rog din suflet cine imi poate da un sfat, ce trebuie sa fac. MULTUMESC la toata lumea si multa sanatate

Raspunsuri (13)

Csara

acum 13 ani

Buna Fanica,
Mergi la medicul gastroenterolog pentru investigatii (probabil analize de sange si ecografie abdominala, pentruinceput). De fapt, ficatul nu doare, poate sa fie vorba despre pancreas, vezica biliara (de aici ar putea proveni durerile). Poti tine un regim alimentar, va imbunatati situatia, in orice caz. Evita alimentele grase, prajelile, mezelurile (incearca sa consumi cat mai multe fructe si legume fierte, carne sp***a fiarta sau la gratar, orez, paste fainoase, lactate degresate).

tarahoi.f

acum 13 ani

multumesc frumos pt sfat. multa sanatate

floryny

acum 13 ani

Poate ai aceste dureri de ficat pentru ca esti prea obosita, incearca sa te odihnesti mai mult. Aceste dureri pe care le ai sunt in partea dreapta, sub coaste? Mergi la un control de specialitate pentru un diagnostic si tratament. Ca alimente, atunci cand ne doare ficatul, putem manca: iaurt, branza de vaci, supe de legume, piureure, orez cu lapte, legume proaspete. Nu ai voie mancaruri cu sos, carne, afumaturi, prajeli, unt, condimente, cozonac, nuci sau alune. Nu mai sta pe ganduri si mergi la un control.

tarahoi.f

acum 13 ani

multumesc frumos pt sfat, durerea este in partea dreapta sub coaste. multumesc

elena

acum 13 ani

Ficatul nu doare. Durerile pot aparea din cauza colecistului. Cumpara-ti din farmacie sau plafar un ceai antihepatic, este foarte bun. Pentru buna functionare si refacerea ficatului se ia Silimarina si/sau Esentiale. Pt bila poti lua Colebil, Mezin forte. Grepfruitul este eficient in crize hepatice. Sanatate.

tarahoi.f

acum 13 ani

multam frumos! multa sanatate

elena

acum 13 ani

Colecistul

Durerile de colecist (vezica biliara) apar chiar sub ficat, in partea dreapta, se pot extinde pana in zona lombara a spatelui (regiunea salelor) si pot fi insotite de greata si varsaturi. Apar dupa excese alimentare si de alcool, dar pot fi si consecinta prezentei unor calculi urinari (pietre la colecist). In formele usoare, aceste dureri trec cu medicamente antispastice si antialgice.

alina

acum 13 ani

buna ziua!va spun din tot sufletul sa mergeti la un medic de specialitate si sa va faceti toate analizele pt ficat ,eu am o nepotica,de 20 de ani care nu a dat importanta de simtomele care le avea si........cand a mers la doctor a fost diagnosticata cu ciroza hepatica ,este inclusa pe lista de transplant hepatic .asta se intampla in luna martie!multa sanatate si dumnezeu sa va aiba in grija!

tarahoi.f

acum 13 ani

imi pare nespus de rau pt nepotica si va multumesc pentru sfat. sanatate

alina

acum 13 ani

poti face o clisma cu cafea eu am hepatita b si din cand in cand simt o umflatura pe partea ficatului si atunci fac o clisma cu cafea foarte buna este pentru ficat si mai iau Sargenor 2 fiole pe zi se gaseste in farmacii si Esentiale forte .durerea este din cauza umflaturi asemanatoare cu a unui bolovan mititel .

florina

acum 13 ani

trebuie da consulti de urgeta medicul specialist in dermatologie.
multa sanatate

mariana

acum 13 ani

ma doare ficatul ?
ecografia a iesit bn structura omogena cu dimensiuni normale ce ar potea fi ast shy eu un raspuns care ma poate sfatu cel mai bine multumesc?

dorel

acum 11 ani

Va simtiti prost?