ficat hiperecogen

Boli pancreatice si de ficat

Postata de iuliartr cu 13 ani in urma.

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere....Fetita mea de 4,5 luni se prezinta la ecograf cu lob drept ficat 66mm si lob stang ficat 20mm; ficat moderat hiperecogen.
Ma intereseaza foarte tare ce inseamna moderat hiperecogen?? Este normal sau nu? Asa trebuie sa fie un ficat, hiperecogen??
Va multimesc
Iulia

Raspunsuri (5)

Ionascu Andreea

acum 13 ani

In mod normal, cred ca nu. Din cate stiu eu, ar avea legatura cu faptul ca ficatul tinde sa fie gras. Cred ca cel mai bine ar fi sa pui intrebare la medicul gastroenterolog de la Consultatii online... Sanatate multa fetitei!

ENDOKLINIK

acum 13 ani

nu va speriati foarte tare,uneori e doar o chestie de limbaj ecografic,dar ar trebui intrebat ecografistul ,sau poate copilyul e un pic mai grasut

butoi maria

acum 11 ani

buna ziua am fost astazi la o ecografie generala si mi sa spus ca la ficat am lobul drept 125 mm si lob stang 55 mm si ecostructura discret neomogena aspect cu zone hipo si hiperecogene punctiforme.ce inseamna asta????

liliana baias

acum 10 ani

va rog ce inseamna ficat marit lhs 5.6 cu structura hiperecogena de tip steatozic va multumesc

Alina

acum 8 ani

Buna seara,

Va rog frumos..imi poate spune cineva ce inseamna :
-sinus hiperecogen cu microcalculi 1-2mm.

Este vb de rinichiul stang

Va multumesc frumos!