excex de fier in ficat

Boli pancreatice si de ficat Carcinomul hepatocelular Intoxicatia acuta cu fier

Postata de Constantin14985920 cu 13 ani in urma.

buna seara.prietenul meu a facut analize la sange acum cateva zile si i-a iesit Feritina de 441 mai mare decat normal.ce inseamna concret?este grav?si cum se poate scadea nivelul feritinei?alta analiza numita ALAT a iesti 412 (deasemenea prea mare)si colesterolul de 6,4.(putin mai mare decat normal)

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

Feritina este o glicoproteină care are un rol important în stocarea fierului în organism (splină, măduva osoasă şi ficat). Nivelul de feritină din sânge arată cantitatea de fier stocată în organism.
Nivelul crescut de feritină în sânge sugerează o supraîncarcare cu fier care apare în cazul unor afecţiuni precum::
1. bolile hepatice (hepatita, ciroza, carcinomul hepatocelular)
2. hemocromatoza (hemosideroză)
3. bolile infecţioase, inflamatorii, tumorale
4. hipertiroidismul
Nivelul feritinei (de altfel nu foarte crescut) asociat cu nivelul crescut al transaminazei ALAT (de care aţi spus) ridică problema unei afecţiuni hepatice (gen hepatită cronică), de aceea recomand consultul unui medic gastroenterolog care ar putea să vă ofere sfaturi în această privinţă

Constantin14985920

acum 13 ani

Multumesc pentru răspuns.

Maria S.

acum 12 ani

Incercati o cura de detoxifiere cu ZEOLIT-Pudra Detoxifianta. Este natural 100%, si toate , dar TOATE suplimentele alimentare de genul colonhelp contin min 30% zeolit.
Eu imi simteam ficatul greu, gust metalic in gura, eram balonata si constipata in permanenta.
Dupa o cura de detoxifiere de 3 luni, nu mai am probleme.
Pe remediu.ro am vazut ca au si un discount mare acum. Detoxifierea va va reda pe langa starea de bine, si energia si claritatea mentala necesara.