efort fizic la steatoza

Boli pancreatice si de ficat

Postata de sorin190 cu 14 ani in urma.

in cazul in care am fost diagnostigat cu steatoza , si am fost sfatuit sa fac exertcitii fizizice (cca 20,30 min pe zi)este vreo problema daca efortul fizic este mai consistent ?

Raspunsuri (2)

Ionascu Andreea

acum 14 ani

In cazul steatozei hepatice, efortul fizic trebuie sa fie moderat. Recomandabil ar fi sa nu exagerati cu activitatea fizica si cel mai important ar fi sa tineti cont de complexitatea (greutatea) exercitiilor fizice pe care le faceti. Mersul pe jos, spre exemplu, este mai putin daunator in cazul dvs. decat ridicarea de greutati.

mioara

acum 13 ani

Sotul meu s-a confruntat cu steatoza, cu ficat marit, colesterol mare, trigliceride, pancreas marit. de 1 an jumate face zilnic, acasa, exercitii fizice, intai incalzire, apoi flotari, abdomene pe burta, pe spate, bicicleta, etc. A inceput treptat, apoi le-a itensificat, de ex. incepi o perioada cu cate 5 abdomene, etc si progresiv, maresti, treci la cate 10 s.a. Pe langa asta, tratament naturist cu armurariu, capsule anghinare si drojdie de bere inactiva de la plafar, ceaiuri, alimentatie: fara alcool, salate multe, fructe, pui peste si curcan la gratar. Foarte important, nu mananca sub nici o forma mezeluri si se fereste de produce ce contin E-uri. Pentru detalii, ID mioara_neicu, sau e-mail [email protected]. Acum nu mai are nici o problema, dar nu renunta la tratament, doar pauza de 3-4 luni pe an si pauzele intermediare. A slabit 17 kg treptat, de la 93 a ajuns la 76. Multa sanatate!