ECOGRAFIE ABDOMEN

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Auraalex cu 11 ani in urma.

In urma unei ecografii de abdomen,au iesit urmatoarele la ficat:
Doua formatiuni hiperecogene,adiacente cu diametre de 1,8/1,4 cm,respectiv 1,8/1,3 cm,situate in segmentul vII,care presteaza la diagnostic diferential intre hemangioame si alte procese inlocuitoare de spatiu.Contur regulat,fara dilatatii CBIH.

Va rog mult sa mi raspundeti,ce ar putea fi,este cumva cancer?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Sunt necesare investigatii imagistice cu substanta de contract ( CT abdominal) pentru o caracterizare mai precisa a leziunilor.
Hemangiomul este o formatiune tumorala benigna de natura vasculara, frecventa in randul pop**atiei.