Ecogenitate crescuta

Boli pancreatice si de ficat

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna seara, spuenti-mi si mie va rog daca in ecografia abdominala mi-a aparut ficat cu dimensiuni normale LD 5,5cm, LC 1,6 cm, LD 12,7 cm, contur net, structura omogena, ecogenitate crescuta a peretilor portali, fara dilatatii de CBIH, ce inseamna mai exact? Ecogenitatea crescuta a peretilor portali este ceva grav?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este doar o forma de exprimare, de cele mai multe ori subiectiva. Nu prezinta semnificatie clinica atata timp cat analizele de laborator sunt normale. Este recomandat sa repetati ecografia la un alt specialist iar daca si acesta sustine descrierea, puteti sa recurgeti la metode mai avansate de investigare ( de ex CT abdominal).

Cristi

acum 10 ani

Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine daca exista vreo problema...Am facut ecografie la ficat si au rezultat urmatoarele:
Ficat : craniocandal LSH-6 cm, LDH-14,6 cm; ecogenitate usor crescuta; structura de tip micronodulara; capsula rectilinie; fara formatiuni patologice localizate.
Mentionez ca am hepatita cronica B iar TGO 71,00 U/I (7-40) ; TGp 171,-- Ul/l (5-65 )
Multumesc !