Echografie abdominala

Boli pancreatice si de ficat

Postata de borota25 cu 13 ani in urma.

Am facut echografie abdominala si am urmatoarele rezultate
Ficat de tip parenchimatos microgranular cu ecogenitate crescuta,Suprahepatice normale cu variatii de calibru inspir expir VP comuna si confluentul venos drept si stang vizibile la nivelul hilului de calibru normal VP in hil 11mm coledoc 4mm
Colecist alungit ,hipoton nelocuit
Pancreas cu ecostructura si dimensiuni normale
Splina normala
Rinichi drept si stang ecostructura si dimensiuni normale
Vezica urinara in semirepletie
Retroperitoneul liber
Va rog tare mult sami explicati ce inseamna am ceva cu ficatul va multumesc anticipat adresa de email [email protected]

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Datele privind aspectul si structura ficatului obliga la analize de laborator privind functia hepatica ,si lipidograma.apoi un consult la un cabinet de gastro-enterologie,pentru concluzii si o conduita terapeutica , in functie de aceste rezultate

Petre Claudia

acum 12 ani

Buna ziua, in urma unei echografii abdominale a rezultat ca am:
Ficat: cu dimensiuni de (d-ap) LSH = 4.8cm; LC =2.1 cm; LDH =15.6 cm
ecostructura neomogena prin prezenta unei imagini nodulare, hiperecogene, neomogene, cu contur ne , ac***a 2.8/3.6/2.7/cm, situata la nivelul LDH segmentul V precum si a unei imagini cu caractere similare de 0.4/0.5/0.6 cm, situata la nivelul LSH sgmentul III, ambele sugestive pentru hemangioane hepatice.
Colecist: cudat mediocorporeal, partial evacuat postprandial, aparent continut transsonic; CBP=0.3 cm; VP in hil=0.7 cm VS=0.6 cm.
Pancreas: ecostractura omogena, ecogenitate crscuta prin incarcare lipomatoasa si de dimensiuni de: 3.1 cm la nivelul capului si 1.6 la nivelul corpului.
Va rog mult sa-mi explicati pe intelesul unui om ce nu are studii medicale.
Va multumesc.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

ACEST rezultat trebuie corelat cu examene de laborator din sange pentru ficat si concluziile le va formula medicul de medicina interna sau gastroenterolog .. Aceasta ecografie este numai un prim semnal pentru celelalte analize care sa permita un diagnostic pozitiv.

dana

acum 11 ani

ficat cu diam lhd 12,7 cm,reflectivitate si ecostrustuctura normale colecist alungit;septat la varf; continut stratificat (noroi biliar )CBP LIBERA PANCREAS ECRANAT DE GAZE SPLINA OMOGENA DE 8,7CM RD, RS CU DIAM SI INDICE PARENCHIMATOS NORMALE

Dana

acum 10 ani

de o luna simt o umflatura sub coasta an partea dreapta sunt derutata deoarece toate bolile fieri au ca simtom durerea eu nu am nici un simtom doar jena .Recunosc ca inainte sa simnt umflatura am mancat gratare cu carne,carnuri tocate etc.
Asi vrea sa stiu daca este ceva grav sau este doar dela mancare ,cum pot sa imi revin.