dureri foarte ciudate

Boli pancreatice si de ficat

Postata de bogdy1900 cu 10 ani in urma.

Am 28 de ani si de ceva timp am niste dureri foarte foarte ciudate , ma doare in partea dreapta sub coasta si in spate iar durerea se muta si in partea stanga in dreptul splinei si uneori chiar in dreptul apendicitei , stiu ca este foarte foarte ciudat dar tocmai de asta va intreb . Am facut un ecograv acum cateva saptamani si totul a fost ok (ficat bila splina pancreas) , ideea e ca ma simt tot timpul balonat mai ales dupa mese , am si ceva dureri de capu (asta am puso pe seama sinuzitei) , la wc ies relativ regulat fara dereglari doar ca excrementele nu sunt tari , nu e nici diaree nici normal , practic nu este legat . Ce sa mai zic , credeti ca e vb giardia ? chiar in halul asta sa ma doara in toate partile ale abdomenului dar practic nu ma doar burta in sine ci doar in lateral :)

PS: am mai postat un anunt acum 2 zile , dar am facut-o intr-o sectiune gresita , sper ca acum am reusit :)

Raspunsuri (5)

vikitoria

acum 10 ani

Si eu am probleme uneori de genul.Dar eu am fost diagnosticata cu colon iritabil.Incercati sa mancati macar 1 saptamana mancare usoara.Dimineata iaurt ..supe de legume..fara fripturi in ulei.Nu bauturi carbogazoase. mese dese si putine sa nu mancati pana sunteti plin.Iar daca intr-o saptamana nu vi se amelioreaza simtomele ar trebui sa consultati un gastrolog.
Iar daca simptomele se agreaveaza...febra /diaree apoasa mergeti de urgenta la ambulatorul din spital.

bogdy1900

acum 10 ani

buna seara ,

Pai astazi am iesit din spital , sunt internat de marti seara din cauza acestor dureri dar acum durerea principala este in dreapta sub coasta si putin in spate . Am efectuat ecografie ( ok ) , analize la sange inclusiv virusii B si C + transaminaze ficat ( ok ) , treaba mare , urina , ( ok ) , mi -a spus ca am un inceput de ulcer , mi-a dat Prantoprazol 1/zi , dar da l drac de ulcer ca pe mine ma doar acum foarte rau in dreapta jos sub coasta :)))) in fine , vedem ce si cum , ms mult pt raspuns

George

acum 10 ani

Salut, cum a mai evoluat situatia?
Sunt curios deoarece ma supara aceleasi simptome de o vreme si toate analizele de rutina au iesit ok, inclusiv ecograf.
Bafta si insanatosire grabnica.

bogdy1900

acum 10 ani

Salut ,

Mai george ca sa-ti zic , am luat vreo 2 sap prantoprazolul respectiv + colebil , cel din urma l-am luat de capul meu . Vad ca totul e ok in momentul de fata , mai sunt dureri , dar foarte rar .

Toata stima si sanatate !

iacob

acum 8 ani

eu aceleasi simptome am avut si intradevar giardia a fost
Am descoperit singura asta luat un sirop nikvorm si apoi facand coprocultura
pe el scrie cum se ia iar urmatoarea zi faci copro
a iesit intradevar giardia
nu am mai avut probl de atunci