dureri abdomen dreapta - cauze?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de teonutty cu 12 ani in urma.

De cateva luni am dureri (nu sunt prezente tot timpu,si nu ma impiedica din continuarea activitatiilor) in zona ficatului,in dreapta buricului si le resimt pana in spate. am facut o ecografie,medicul nu a gasit nimica in neregula.doctorita de familie mi-a prescris astazi medicamente pentru fiere , insa as vrea sa stiu ce altceva ar putea da dureri de genul acesta. mentionez ca am 20 de ani si nu am alte simptome (greata,varsaturi, etc..)

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in conditiile in care a fost stabilit un diagnostic,discutati cu medicul de familie despre schema de tratament, ce a fost prescrisa pentru o afectiune biliara.
ar fi bine de urmat un regim alimentar cu mese reduse cantitativ si dese( 4 - 5 mese/zi), vor fi evitate alimentele prajite, rantasurile, sosurile, maionezele, mezelurile, afumaturile, branzeturile grase si ferĀ­mentate, ouale, creierul, untura de porc sau pasare;

alinbuzia

acum 11 ani

ma supara ficatul ,am consumat in exces bautura,in deosebi bere ma puteti ajuta