durere usoara in zona ficatului

Boli pancreatice si de ficat

Postata de hkeresztesi cu 12 ani in urma.

buna ziua! va rog sa-mi spuneti ce poate fii daca ma doare cateodata in zona ficatului si poi imi trece .. am zile cand ma doare si altadata nu... nu cred ca e legat de alimentatie doarece ieri m-a durut dupa ce am mancat mamaliga cu branza...sau este de la alt organ si iradiaza durerea asa?? va rog daca se poate un raspuns..

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa efectuati un consult in vederea examinarii clinice, investigatiilor suplimentare (analize de sange, ecografie abdominala). Durerea in zona de proiectie a ficatului poate proveni de la o afectare hepato-biliara, tulburare intestinala.

Nirolf

acum 12 ani

Eu din cate stiu, ficatul nu doare, bolile de ficat se manifesta altfel - oboseala cronica, icter in unele cazuri, pete pe piele samd.
Durere periodica in zona poate fi cauzata de deplasarea nisipului pe canalele biliare, daca aveti nisip in bila, sau o problema intestinala - ulcer duodenal de exemplu.
Fara o consultatie de specialitate, nimeni nu va poate spune de ce va doare.

calutul

acum 12 ani

Incercati chefirul de lapte, da rezultate excelente dupa nici 10 zile de consum regulat.

alex

acum 12 ani

posibil sa fie fierea, posibil sa fie si alceva, cel mai bn mergi sa fa-ti un set de analize, asa aveam si eu aceleasi dureri nu vreau sa te sperii, ca poate fi ceva grav, nu si in cazul meu. asa am stat eu cu durerea cand ami aparea o amelioram cu un ceai cu o salata verde cu un fruct, intrt-un final am azuns la medic si ce crezi? deja eram in metastaze la ficat, si mi au gasit cancer osos:((..... asa ca mergi in cel mai scurt timp la medic nu mai sta.. sanatate multa

calutul

acum 12 ani

Eu zic sa incerci cu medicii din medaliat.ro Pe langa reduceri, ai si o diagnoza corecta pe baza istoricului medical online.

MONICA

acum 12 ani

EU AM AVUT DURERI DE ACEST GEN DIN CAUZA INTESTINULUI IRITABIL ,AEROCOLIE ,DAR NU VA PUTETI BAZA PE SIMPTOMELE NOASTRE ,TREBUIE ECOGRAFIE ,ANALIZE.....MULTA SANATATE!

florete

acum 8 ani

incercati kombucha