Durere subcostala in dreapta postcolecistectomie

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ylla cu 10 ani in urma.

Pe 25 septembrie am fost operata cu laparoscopul pentru extractia colecistului ca urmare a unei colecistite acute litiazice.S-a gasit o piatra de 15mm ce a fost evidentiata si la ecograf.Dupa operatie m-am simtit bine fara probleme.Insa la o saptamana seara a aparut o durere in dreapta sub coaste .Eram putin balonata,dupa eliminarea gazelor catre dimineata mai m-am linistit.In seara urmatoare durerea s-a instalat cam la o ora dupa ce am mancat cu iradiere spre spate.Iar m-am imbalonat .Toata noaptea durerea nu a trecut cu toate ca am luat un no-spa.Dimineata am mai eliminat gaze ,durerea cand se mai atenua cand era mai puternica,asa ca am luat un no-spa si un ibuprofen si cam la o ora durerea s-a mai atenuat.Mentionez ca am si o boala polichistica a ficatului iar eu durere la colecist nu am avut .Eu aveam durerea in capul pieptului si in spate.Ma tratasem de stomac si ajungand in urgenta mi s-a facut un ecograf unde s-a vazut piatra.Culmea este ca la sfarsitul lui august am facut un CT de control pentru problema mea oncologica (cancer ovarian operat si tratat chimioterapic in 2009 si 2011)unde vezica biliara era in limite normale deci piatra nu s-a vazut.Nu inteleg de ce a aparut aceasta durere in dreapta,altceva nu ma deranjeaza,scaunul e normal,nu am greturi doar gaze seara de 3 zile.Sa merg la un control si la ecograf sau sa mai astept poate o sa imi dispara acest disconfort.Astep un sfat ,Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Ylla

acum 10 ani

Am fost la medic si am rezolvat problema care ma deranja.

alina

acum 8 ani

am citit toate mesajele tale, sunt bucurosa ca ai supravietuit atator probleme.