Durere sub coasta dreapta

Boli pancreatice si de ficat

Postata de PavElena cu 11 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa-mi da-ti si mie un sfat. Sunt operata laparoscopic de colecist si inca de la operatie am tot avut pobleme cu durerile sub coasta dreapta si sub coasta stanga, astazi insa m-am trezit cu niste dureri usoare si disconfort dedesubtul costei drepte. Este posibil sa fie tot din cauza sindromului postcolecistecomic, sau este o problema legata de ficat? Tin sa mentionez ca totusi mi-am facut o eco la ficat acum maxim 2 luni si nu mi-a aparut nici o problema, la fel si in cadrul analizelor de sange efectuate acum 6 luni. Va rog sa ma ajutati putin, sunt foarte nelinistita. Multumesc!

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Durerile mentionate nu sunt specifice unei anumite afectiuni; daca durerile au legatura cu alimentatia ( apar dupa mesele copioase, etc) , insotite de greata, pot fi datorate sindromului postcolecistectomic. De asemenea, durerile pot aparea si in cazul afectiunilor gastrointestinale ( gastro-duodenite, etc), sau sidromului de intestin iritabil, sau musculo-scheletale , pleuro-pulmonare etc.
Pentru certitudine, este nevoie de un consult medical amanuntit.

DianaAlex

acum 11 ani

Multumesc mult pentru raspuns!

Zaharia daniela

acum 10 ani

Buna ziua. Am aceeasi problema ca a d nei de mai sus. Sunt operata laparoscopic de colecist de doua luni, iar de ceva vreme , pe langa durerile sau mai degraba jena pe care o simt in dreapta in zona ficatului, am si arsuri in capul pieptului. Va rog daca se poate sa mi spuneti ce ar putea insemna simptomele acestea.

Andrei

acum 9 ani

Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mine cu o problema?de cateva luni ma doare sub coasta dreapta si stanga dar nu mereu.Uneori ma doare cand indoi spatele ,apropo sa stiti ca am 14 ani.

Ana

acum un an

Durerile sunt din cauza unor operatii prost facute, trec si eu prin aceiasi situatie! Viata mea e un calvar de cand m-am operat de colecist.

Ana B

acum un an

Sunt operata de un an și eai nasol că înainte....dureri peste tot .am făcut ecografe peste ecografe...am ajuns sa fac și colonoscopie că nu mai știam ce să fac pt că am dureri toată burta....când mă doare în stânga sub coaste....când în dreapta....când mai jos pe colon....medicul mi-a zis că e colon iritabil....durerile se duc și in spate...e crunt....îmi fac tot felul de gânduri cu aceste dureri...

Daniela S

acum 10 luni

Eu de 2 ani dar ce va zis doctorul ? eu m am operat după 2 a zis ca e totul în regula de vreo 1 ma doare în partea dreapta ca un junghi când respir

Utilizator11702894749

acum 4 luni

Nu întotdeauna,prin îndepărtarea colecistului,se rezolva problema.Cu siguranță aveți pietre în ficat și de aici și discomfortul in partea dreapta sub coaste.Cautati metoda de detoxifiere Dr.Andreas Moritz.