durere partea dreapta coaste

Boli pancreatice si de ficat

Postata de natalia123 cu 11 ani in urma.

buna dimineata,ma numesc natalia,am 35 de ani.De o luna am dureri in partea dreapta,nu sub coaste ,parca ele ma dor,exact acolo unde se termina cutia toracica.Alte simptome nu mai am,de aceia zic ,ca nu poate fi ficatul sau colecistul.Dar totusi tin regim si beau f mult ceai hepatic.Eu cred ca poate fi o nevralgie costala,mai ales ca daca iau un ketonal se amelioreaza durerea.Vreau o parere,pentru ca momentan nu am sanse sa ajung la un medic,multumesc mult,cu stima natalia.

Raspunsuri (23)

Nirolf

acum 11 ani

Aveti un motiv sa tineti regim si sa beti ceai hepatic, da? Sa stiti ca facand aceasta este posibil sa fi doar ameliorat problema, nu sa fi scapat de ea. Iar durerea de acum asta poate sa insemne: a venit momentul sa va ocupati in mod serios de problema.
Maica-mea a murit de cancer, care a inceput de la colecist. Si ea a avut pietre la vezica biliara, si a preferat sa se trateze asa, "babeste" ca s-a temut sa faca operatie sa-si scoata vezica.

natalia123

acum 11 ani

merci ca mai mult ma sperii decat sa imi dai un sfat,normal ca ma duc la doctor,dar acum nu am posibilitatea,am cerut doar un sfat su o parere

Nirolf

acum 11 ani

M-am gandit si eu ca pot ajunge la rezultatul acesta, dar vroiam doar sa va spun sa nu ignorati problema si sa cautati sa mergeti la un medic cat mai repede posibil.

Roua Cretoiu

acum 11 ani

In absenta altor simptome, posibil sa fie
- nevralgie intercostala, mai ales daca durerea se accentueaza cu inspirul profund si la palpare;
- meteorism accentuat ce poate presa pe terminatiile nervoase
- hepatita acuta fie virala, fie toxica (in caz de abuz de medicamente, subst. etc)
- colica biliara care poate avea diverse manifestari;
- ceaiurile "hepatice" in exces pot da si ele astfel de simptome, pentru ca e posibil sa oblige ficatul sa munceasca mai intens. Eu iti recomand consumul a maximum 4 cani de ceai pe zi, fara sa abuzezi de ceaiul negru pentru ca are multa cofeina. Incearca sa eviti excesul de orice fel.
Daca durerea persista, cel mai bine ar fi sa te prezinti la un doctor pentru o parere avizata.
Multa sanatate!

natalia123

acum 11 ani

cand merg incepe sa ma doara si la palpare,dar azi ca a intrat frica in mine ,parca mai mult ma doare.Chiar poate fi de la prea mult ceai pe zi?Beau cam de vreo luna cam 1litru jumatate la zi (sunatoare,galbelene,anghinare,aloe si ceai verde).Multumesc mult pentru raspunsuri

ana

acum 11 ani

Si eu am avut astfel de dureri si erau de la coloana , mai ales ca trece durerea cu ketonal parca ...
e posibil sa ai mici osteofite ..nu trece durerea de la repaus in pat la orizontala?

natalia123

acum 11 ani

ba da,cand stau un pat nu am probleme,doar cand apas cu mana,exact acolo unde se imbina coastele din fata cu cele din spate

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Daca durerea o simtiti la palparea grilajului costal si se amelioreaza la antiinflamatoare -sugereaza originea musculo-scheletala. Puteti urma cateva zile tratament cu antiinflamatoare ( de ex diclofenac) si sa aplicati un unguent cu antiinflamator ( pana la un control medical).

Pop Aurica

acum 11 ani

Intra pe Linkul: www.auricapopsm.cieaura.com ,comanda un plic de holograme pentru durere Pure Relief, aplici holograma pe locul dureros si scapi de probleme. Fara medicamente,fara efecte secundare, fara cozi la cabinetele medicale , fara plati suplimentare. Poti folosi apoi hologramele si la alte dureri (de orice natura exact pe locul dureros) Pentru detalii poti sa ma contactezi pe : [email protected]. Sanatate!

vasile

acum 11 ani

Am 69 de ani,de mai mult timp sufar de o durere sub ombilic,chiar si cand sunt culcat iar noaptea trebuie sa urinez de mai multe ori.Ce poate sa fi ?.Va mutumesc.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

O infectie urinara, prostatita, etc. Efectuati un sumar de urina, consult urologic.

mihaela

acum 11 ani

am o durere pe stanga sub coaste , matusa mea care e fosta asistenta crede ca e ceva de la rinichi , pentru ca la palpare sau la o lovire usoara ma doare foarte rau sau cand fac un efort mai mare gen exipr sau inspir . ce poate fi ?

natalia123

acum 11 ani

eu asaam avut la fel ca tine,dar pe partea dreapta,iar dupa pe partea stanga,timp de cca 3 luni.Dupa am aflat ca am nevralgie intercostala,am luat cam o saptamana ibuprofen 400 si unguent diclofenac,acum nu mai am acea durere.Alta cauza poate fi colon iritabil,care nu e nimik grav decat ca trebuie sa mananci reculat si sa mananci cl putin 30 g.de fibre pe zi.Daca era rinichiul aveai durri la urinat ,sange in urina sau cine stie ce.

C.C-TA

acum 10 ani

de o jumatate de an am dureri sub coasta dr.am sunat la circa r. colicist bila lenesa . am luat duspatalin;debridad,nospa si a trecut. am observat ca la emotii si o mica suparare am dureri ,[m-ai beau si cate un paharut.].

stefan

acum 10 ani

http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=381612

Maxim

acum 9 ani

Si eu am dureri in partea dreapta, dar sunt schimbatoare cind sub coasta in fata , apoi trece in spate apoi lateral si parca simt ca ma frige . Ce poate fi oare?

Cristina

acum 9 ani

Am aceeași direre in partea dreaptă sub coaste puțin mai jos. .Am făcut un eco abdominal..nu mi sa găsit nimic, dar durerea a revenit si imi tot persista , stari de voma oboseala nu știu la ce medic ar trebui sa merg si momentan nu dispun de bani pentru analize. .

sonia

acum 7 ani

si pe mine ma doare in partea dreapta sub coasta umpicut mai jos si in spate si in fata .. pana la operatia de ampedicita. operatia o am facuta. am 19 ani, si de cateva zile ma doare. am facut acum doua luni analize la sange n-am avut nimic, acum un an ecografie abdominala, ficatu, tot sunt sanatoase si mai fac o ecografie catde curand la stomac.doar la fiere am o mica problema . doctorii mi-au zis pe romaneste ca am fierea lenesa din nastere. tin sa precizez ca astfel de dureri le-am avut si-n clasa a7a -a8a.. dar treceau cu algocalmin si nospa. insa.. pana-n prezent n-am mai avut nimic...ce ar putea fii? as dori un sfat inainte de ecografie sa ma pot astepta la ceva rau rau?

Adrian

acum 7 ani

Buna seara numele meu este Adrian... am 26 de ani. De cateva luni a inceput sa ma doara coasta dreapta in lateral si spre spate... am crezut ca am dormit stramb sau mam lovit... durerea nu a trecut doar cand iau ketonal... sau oki... de 2 saptamani ma doare si coasta stanga cand respir cand ma ridic din pat daca ma misc brusc... daca ma incordez... de un an de zile bu mai lucrez si mai mult stau acasa lucreaza doar sotia... specific ca fumez un pak de tigari pe zi si am si un inceput de hernie de disc.

mariana

acum 7 ani

Buna am si eu o durere in partea stanga sub piept....ma doare cand respir ce poate fi

Pag 1 din 2