Durere in partea dreapta

Boli pancreatice si de ficat

Postata de MemoHK cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am 24 de ani si de 2 zile a inceput sa ma doara in partea dreapta(flancul drept). Durerea se extinde de la buric inspre sold. Ma doare tot timpul. Cand apas ma doare si mai tare. Am gaze si sunt balonat mai tot timpul. Nu am baut alcool in ultimul timp deci nu este din cauza alcoolului. Nu am greturi, ameteli, totul e bine in afara de durere, gaze si balonare.

Care credeti ca este cauza durerii si ce ar trebui sa fac?
O sa merg la medic, dar vreau sa stiu si parerea dumneavoastra.

Va multumesc,
Lucian

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cauzele pot fi multiple: colica renala ( migrare de calculi), afectiuni intestinale ( diverticulita, sindrom de intestin iritabil, apendicita, etc), afectiuni din sfera genitala ( pentru persoanele de sex feminin- anexite, etc), afectiuni musculare, etc.
Este recomandat sa efectuati un consut de medicina interna ( ecografie abdominala, buletin de analize).