dimensiuni normale ficat?!

Boli pancreatice si de ficat

Postata de ROBERT1278685 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, la ultima ecografie realizata mi-au iesit urmatoarele dimensiuni ale ficatului: Diametrul LHS (A.P.)=67 mm, Diametrul LHD (P.R.)=160mm, Vena porta in hil=12,5 mm, Diametrul lob caudat=N mm, Vena porta precav=N mm. Verbal, mi se transmite de catre domnul doctor de la ecograf ca dimensiunile sunt usor crescute, fara modificari structurale...doamna doctor de familie spune ca totul e OK...in timp ce un doctor homeopat , consultat ulterior intr-o problema legata de oboseala persistenta, face afirmatia ca am ficatul binisor marit, cu 2-3 cm...Care este de fapt realitatea?!? Va multumesc.

Raspunsuri (10)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ficatul este doar puţin mărit (după cum bine a concluzionat medicul ecografist). Ar fi recomandată menţinerea unui regim alimentar fără alcool şi fără consum de grăsimi precum şi efectuarea unor analize de sânge care să includă şi dozarea transaminazelor hepatice

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

Asa cum vi s-a spus de catre medicul ecografist, lobul drept hepatic etse usor marit, valoarea normala a diametrului prerenal - lob drept situandu-se intre 13-15 cm.

Corina

acum 11 ani

LHS=66mm ;LHD=162mm. Este grav?

LUMINITA

acum 11 ani

in urma efectuarii unui computer tomograf la spitalul militar mi s-a spus ca am un ficat cu dimensiuni crescute (DIAMETRU CRANIO-CAUDAL LDH-22 CM SI HIPERTROFIE LOB STANG),fara leziuni VA ROG SA-MI SPUNETI DACA ESTE CEVA GRAV SAU NU.MULTUMESC

daniel

acum 10 ani

LS 80mm , LD 140mm ; Vena porta 10;Ecostructura amogena.
Ce parere aveti despre datele acestea ?

Gabriela

acum 10 ani

Buna seara,mama mea a avut ciroza etilica si lichid...care i-a fost scos iar dupa 6 luni de regim i-am facut o ecografie si a iesit LDH 143mm si LSH 74mm este mai bine?Va multumesc.

Utilizator11550244864

acum 5 ani

Buna ziua.la ecografie mi-a a ieșit ficat diametru apls60 MM,str steatozica,omogena,contur regulat,fara procese localizate intrahepatic.Am ceva probleme?Mulțumesc frumos!

Utilizator11558847419

acum 4 ani

ficat ld 118/ls 67/l 28 diagonalist

Utilizator21611293246

acum 3 ani

La ultima analiză a iesit ficatul crescut si gras LHD 182mm,,LHS 82mm si la sânge alt/gpt -45, este ceva grav ce urmeaza sa fac

Sergiu

acum un an

Bună ziua miam făcut o ecografie abdominala și mia iesit ca qm ficatul marit LHS65mm,LHD162 Este grav