diaree la adulti de 10 zile

Boli pancreatice si de ficat

Postata de beatrix205112910 cu 11 ani in urma.

buna..am diaree de aproximativ 10 zile,am fost la medic ma consultat( la consult ma durut la apasare partea unde e ficatul)si mi-a dat tratament cu saprosan,spasmomen si imodium insa diarea nu mia trecut,problema este ca de astazi am observat ca am sange in scaun...ce poate fii cauza,acuma o luna la ecograf mi-a iesit ca am ficatul marit,se poate sa fie de la ficat cauza diareei,alte simptome nu am. va rog sa imi raspundeti ce poate fii cauza si daca este ceva grav???ce analize sunt necesare sa fac?

Raspunsuri (2)

poate

acum 11 ani

se poate sa fie de la medicamente, sau de la "sange rau". Corpuls e scapa prin hemoragii rectale de toxine dupa care hemoragia trece de la sine. NU e neaparat un semn rau ci poate fi si unul bun, insa
diareea prea lunga nu e semn bun. Ar trebui sa incerci remedii naturiste in loc de acele medicamente care numai bine nu fac si daca reusesc sa opreasca diareea atunci numai in mod fortat si daunator.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati o colonoscopie care poate vizualiza mucoasa intestinala si aprecia sursa simptomatologiei. Poate fi vorba de o afectiune inflamatorie intestinala al carei diagnostic cert este dat de colonoscopie.