DIAGNOSTIC DAT DUPA ECOGRAFIE ABDOMINALA

Boli pancreatice si de ficat

Postata de lmr70 cu 11 ani in urma.

ce inseamna formatiune hipoecogena de 14 mm in segmentul 3; fara dilatatii CBIH

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ecografia abdominala descrie o zona anormala la acel segment hepatic( care poate fi hemangion - formatiune vasculara benigna),insa limitele ecografiei sunt lipsa furnizarii detaliilor; este recomandat sa efectuati un CT cu substanta de contrast pentru un diagnostic cat mai corect.