Detalii marker hepatita C

Boli pancreatice si de ficat

Postata de mitsumi_ibm cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

intrebarea mea este legata de rezultatul markerului pentru virusul hepatitei C cronice. In cazul in care un pacient face tratament cu interferon, rezultatul viremiei in urma tratamentului confirma ca virusul este nedetectabil, mai exista posibilitatea ca markerul sa devina peste ani din negativ in pozitiv si virusul sa reapara sau virusul este complet eliminat de vreme ce este nedetectabil?

Intrebarea este aceeasi in cazul in care pacientul a avut hepatica C acuta, virusul a fost eliminat conform testelor, deci rezultatul testelor este negativ. Exista posibilitatea ca in timp virusul sa reapara?

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Este posibil ca virusul hepatitic C chiar dacă este nedetectabil în sânge (viremie nedetectabilă) să poată rămănă cantonat la nivel hepatic şi într-o viitoare situaţie a scăderii imunităţii organismului virusul să poată fi detectat în sânge (viremie detectabilă - markerul devine din negativ, pozitiv)