despre hepatita b

Boli pancreatice si de ficat

Postata de caprice28 cu 11 ani in urma.

cine poate sa imi spuna ce inseamna aceste rezultate? Ag HBs negativ(screening), Anti HBc pozitiv si Anti HCV (screening) negativ

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Exista 2 tipuri de ac anti Hbc: IgM si IgG; ambele tipuri de anticorpi apar in infectia acuta insa doar cei IgG persista nedeterminat postinfectie . Daca antigenul Hbs( prezenta lor denota infectia cu virus hepatitic B) sunt negativi si ac anti Hbc prezenti( probabil fractia IgG) atunci inseamna ca a trecut prin infectie ( nemaifiind infectat).

caprice28

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns

Alina

acum 8 ani

Buna ziua,

Sotul meu a facut de curand analize la ANTIGEN HBs ( Ag HBs ) = 0.37 Index 1
mai jos la obs: Se recomanda, in functie de contextul clinic, monitorizarea in dinamica AgHBs impreuna cu ceilalti markeri pentru virusul hepatitei B - AcHBc,
AcHBs, AcHBe, AgHBe si incarcatura virala B pentru confirmarea infectiei.

La mine a reiesit ca am anticorpi
ANTIGEN HBs ( Ag HBs ) = 0.51 Index 1

Intrebarea mea este daca sotul meu este sau nu infectat cu virusul de hepatita si in ce conditii mai pot face copil?

Ioana Alina

acum 8 ani

Buna ziua,

Sotul meu a facut de curand analize la ANTIGEN HBs ( Ag HBs ) = 0.37 Index 1
mai jos la obs: Se recomanda, in functie de contextul clinic, monitorizarea in dinamica AgHBs impreuna cu ceilalti markeri pentru virusul hepatitei B - AcHBc,AcHBs, AcHBe, AgHBe si incarcatura virala B pentru confirmarea infectiei.

La mine a reiesit ca am anticorpi
ANTIGEN HBs ( Ag HBs ) = 0.51 Index 1

Intrebarea mea este daca sotul meu este sau nu infectat cu virusul de hepatita si in ce conditii mai pot face copil?