cupru in urina

Boli pancreatice si de ficat

Postata de scarlat195698 cu 11 ani in urma.

Am facut si cupru in urina in 24 h,mi-a iesit 2 rezultat,ceruloplasmina-20,este grav ce inseamna,am mai scris i-mi oscilau tranzaminazele nu mult putin,ultima da ta acum 2 luni am avut tgp=48,tgo=30,mi s-au recomandat si testele toxicologige pe care le-am facut,oare ce trebuie facut ,dupa cite am citit este un deficit de cupru,ce tratament se ia si pe ce durata?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Determinarea ceruloplasminei si a cuprului urinar se fac pentru a diagnostica afectiunea numita boala Wilson; aceasta afectiune, de natura genetica, se datoreaza unui exces de cupru ce se depune in diverse organe printre care si ficatul.
Rezultatele mentionate de dumneavoastra nu sustin acest diagnostic.
Un diagnostic cert este dat de biopsia hepatica ( se stabileste cauza afectarii hepatocitelor- celulele ficatului).