cum tratez litiaza biliara

Boli pancreatice si de ficat

Postata de nykypanda cu 13 ani in urma.

cum diasaranotichez litiaza biliara?

Raspunsuri (3)

mikmok

acum 13 ani

Ce simptome prezinti? .

IonVasile

acum 13 ani

Uneori litiaza biliara nu are manifestari, alteori are manifestari chiar deranjante: durere in partea dreapta, constipatie, diaree, arsuri gastrice, greturi, gust amar, balonari, varsaturi. Cel mai bine aceasta afectiune este diagnosticata prin examen radiologic (radiografie abdominala), ecografie abdominala, colegistografie, etc.

ENDOKLINIK

acum 13 ani

cea mai precisa este ecografia abdominala,tratament antispastice no-spa,scobutil,regim fara grasimi,daca nu cedeaza durerile,greata trebuie operatie laparoscopica recomand sp sf ioan dr copaescu sau colaboratorii,conf dina ion gastroenterolog