cum se poate incetini fibroza hepatica in stadiul F4?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de chitzibush cu 9 ani in urma.

Buna ziua,
numele meu este Bianca. Este vorba despre tatal meu, diagnosticat cu ciroza hepatica non-virusala, in urma cu 2 ani. La inceput a fost decompensata, cu ascita si fara varice esofagiene. De atunci tine regim, de la care nu se abate deloc si nu a mai facut deloc ascita si nici alte complicatii. In urma cu o luna si''a facut ultimele analize, cat si Fribro Testul, la acesta din urma reiesind fibroza F4.
As vrea sa stiu in ce masura se poate incetini fibroza si cu ce medicamente, si cat de mari ar fi sansele sa ajunga la insificienta hepatica, in acest stadiu. Medicii la care a fost nu i''au pomenit nimic legat de acest lucru, daca fibroza poate fi oprita/incetinita sau nu. I''au prescris doar hepatoprotectoare si medicamente pt tensiune, datorita venei porte. Alte raspunsuri reale nu a primit.
Va notez cativa indicatori de la analize:
Alpha2 Macroglobulina 3.05
Hepatoglobina 0.40
Ap.proteina A1 - 1.40
Bilirubina 1.1 18.8
GGT 127 U/L
Fibrotest F4
Steato Test S1-S2
Nash Test N2 0.2

Raspunsuri (1)

Utilizator11551304709

acum 5 ani

Buna. Ce ai rezolvat cu problema tatălui tău? Sunt într-o situație asemănătoare, aș vrea să aflu mai multe detalii despre starea de sănătate a dansului. Mulțumesc!