cum pot trata steatoza hepatica de gr. 1 ?

Boli pancreatice si de ficat Tumori hepatice benigne Tulburari acizi biliari Coma hepatica Tumora hepatica Hiperbilirubinemie Abces hepatic Ciroza hepatica Metastaze hepatice in adenocarcinom Ficatul gras Disfunctie pancreatica exocrina Hipertensiune portala
+9
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21533822350 cu 5 ani in urma.

Buna ziua , mi s-a pus azi acest diagnostic.: steatoza hepatica gr.1. In urma cu un an era steatoza hepatica usoara. Analizele de sange :TGO 25, TGP 37.10 (usor crescut),colesterol total 142, trigliceride 41, virus hepat. B si C negativ, dar litiaza biliara 32mm diam.Nu am crize biliare, dar simt o digestie greoaie sau deloc daca -mi incarc stomacul. Am 50 de ani , am fost operata ,histerectomie totala, acum 3 ani (din cauza fibroamelor de 11cm respectiv 7 cm . ), atunci am pus pe mine aprox. 4 kg. Am 160cm inaltime si 62 kg. Mananc grasimi sub forma de lactate si imi plac mult uleiurile( oliva, dovleac ,mac) , cred ca uneori exagerez cu dulciurile, nu consum alcool! Sunt disperata ,nu stiu cum sa stopez evolutia steatozei!? Mentionez ca in ultmul an am avut si f f mult stres. Puteti sa ma ajutati cu o parere, sfat, orice? ! ( inca ceva, obisnuiesc sa beau cafea dimineata pe stomacul gol ca sa ma ajute la tranzitul intestinal).

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articole de interes: //sfatulmedicului.ro/Diete/dieta-pentru-persoanele-cu-ficat-gras_8206