Credeti ca ar trebui sa imi fac griji?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de comomaria cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Mi-am facut analizele si urmatoarele analize sunt cu valori care nu se incadreaza in cele de referinta, respectiv:
Hemoglobina 11.4,
MCV 72.8,
MCH 22.8,
LATIMEA DISTRIBUTIEI PLACHETARE 18.7,
LATIMEA DISTRIBUTIEI ERITROCITARE 17.2,
VSH 20,
TGP 33, (dar TGO este 24.1),
GGT 90.7,
COLESTEROL TOTAL 220.7,( dar HDL colesterol 61.1 si LDL COLESTEROL 141.48)
SIDEREMIE 43.8
Iar sumar urina:
Glucoza 30
Ph 9
Densitate 1000
Leucocite rare
Epitelii plate rare
Urati frecventi
Nu am fost cu rezultatele analizelor la medic. Ma ingrijoreaza GGT de 90.7.
Credeti ca ar trebui sa imi fac griji?
Ps: mentionez ca nu consum alcool deloc, cafea beau zilnic dar una f. mica si cu mult lapte, iar alimentatia este saraca in grasimi animale (carne de porc f. rar) mai beau insa lapte de vaca integral (imi aduce cineva de la tara)
multumesc

Raspunsuri (2)

milibumbi

acum 13 ani

acum 3 ani mi-am facut analizele,dar nu am mai mers la medicul de familie cu rezultatul,chiar daca erau valori diferite de normal.
acum un an le-am refacut si am descoperit ca am hepatita C,virusul activ. acum sunt in tratament cu interferon.daca mergeam acum 3 ani cu rezultatul...era mult,mult mai bine!
mergi la doctorul de familie si va sti daca e ceva serios sau nu.
numai bine!

comomaria

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns. In legatura cu mersul la medicul de familie am rezerve. Nu am un medic de familie bun si atunci mai bine merg direct la medic specialist. Poate imi vei spune sa schimb medicul de familie. Nu am gasit unul de care sa fiu multumita si sincera sa fiu m-am cam saturat sa caut. Acum mi-am mai facut si alte investigatii. Nu am hapatita dar am ficatul putin obosit. Incep un tratament naturist pentru drenarea ficatului (cred ca acesta este termenul) si pentru anemie feripriva. Sanatate multa!