Colecist cudat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de bazso3 cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu colecist cudat insa nimeni nu mi-a explicat exact ce inseamna numai am primit medicamente. Puteti sa-mi explicati un pic mai detaliat ce inseamna aceasta boale, cum se trateaza, care sunt riscurile si ce ar trebui sau n-ar trebui sa mananc?!

Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Colecist cudat - Colecistul este indoit (malformat), formeaza o cuta, care poate da probleme, dar de obicei NU da probleme, daca da, se trateaza cu tratament chirurgucal sau medicamentos.

bazso3

acum 9 ani

In ultima vreme am dureri in aceasta zona, de multe ori am o stare de greata si ma obosesc foarte repede! Acesta cu toate ca iau medicamente. Oare ce a-si putea sa fac?

victoras

acum 8 ani

Cu o asa afectiune nu trebuie sa te ingrijorezi!!CUTA din colecist nu il lasa sa "verse" bila(lichidul verde amarui)chiar daca colecistul e activ,adica produce destul lichid.Asta poate sa afecteze digestia si, inevitabil,mersul la toaleta(defecatia).Incearca sa consumi ceaiuri(sunatoare,rostopasca, papadie) care sa ajute si productia si eliminarea de bila(ceaiuri coleretic- colagoge).Daca te ajuta cu ceva, aceste produse le poti gasi si sub forma de capsule!! Sanatate!!!