ciroza decompesata parench. si vasc.,ascita,insuficienta hepatica subac.,sindr. de deshidratare ,litiaza biliara,etilism cp.

Boli pancreatice si de ficat Deshidratare Encefalopatie hepatica

Postata de ionjupa cu 11 ani in urma.

va rog sa imi eplicati ce inseamna diagnosticul urmator:ciroza decompesata parench. si vasc.,ascita, insuficienta hepatica subac.,sindr. de deshidratare ,litiaza biliara,etilism cp.siepilepsie cu crize comitiale majore pe fond etanolic,etilism cr.,encefalopatie etanolica in plus este confuz dar nu tot timpul vorbeste mai greu iar ca si tratament are urmatoarele medicamente:sargenar fiole cu administrare orala,diurex,duphalac sirop,teotard,digoxin,nitramint,esentiale forte cardamazepina,fenobarbital si normix.
Va multumesc

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In mod evident, toate aceste diagnostice sunt consecinta consumului excesiv de alcool care a afectat: ficatul - ciroza hepatica cu insuficienta hepatica cu formarea de lichid in abdomen-ascita; creierul-prin encefalopatie hepatica( decompensarea hepatica) dar si prin intoxicatie de alcool ceea ce a dus la instalarea crizelor convulsive; astfel se explica starea sa de confuzie.
In plus, asociaza si o litiaza biliara- pietre la nivelul vezicii biliare

morariu florin

acum 8 ani

ce este ciroza hepatica decompensate,nodulara mixta