Chistul hidatic hepatic

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ariana Elena cu 10 ani in urma.

Buna ziua! As dori sa stiu si eu ce tratament i-au pacientii cu chist hidatic hepatic?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Tratamentul medicamentos consta in administrarea de albendazol cu rata de vindecare definitiva in chisturile mici de 40%. In cazul ineficientei, se poate recurge la aspirarea chistului sau eliminarea sa pe cale chirugicala

Ariana Elena

acum 10 ani

Am o cunostinta care a fost depistata cu chist hidatic hepatic si i s-a spus ca nu este obligatorie operatie, deoarece marimea chistului nu este mare..Dar cu toate astea a tinut-o patru zile in spital si eram curioasa ce i s-a administrat si de ce a tinut-o asa mult.Persoana respectiva nu a stiut sa ma lamureasca. A-ti putea sa ma lamuriti? Va multumesc frumos

Ariana Elena

acum 10 ani

Am o cunostinta care a fost depistata cu chist hidatic hepatic si i s-a spus ca nu este obligatorie operatie, deoarece marimea chistului nu este mare..Dar cu toate astea a tinut-o patru zile in spital si eram curioasa ce i s-a administrat si de ce a tinut-o asa mult.Persoana respectiva nu a stiut sa ma lamureasca. A-ti putea sa ma lamuriti? Va multumesc frumos