chist pe ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de daniela98roxana97 cu 11 ani in urma.

intrebarebuna ziua , in urma unor analize medicale mi s-a descoperit un chist la ficat , la varsta de 8 ani . Mi s-au prescris niste pastile si anume ''''Zentel'''' , si mi s-a recomandat o ecografie abdominala din 6 in 6 luni , parerile asupra chistului au fost diferite : dr de la sp Grigore Alexandrescu a spus ca poate fi un fir de par preluat de la animale . in urma unei ecografii el crescuse cu cativa milimetri fata de ultimul consult , mentionez pana acum nu am intampinat nici o durere , dar in ultimul timp in momentul depunerii efortului si anume in momentul alergarii apare o durere in zona ficatului ( aceeasi durere apare si in zona splinei ) , persista pana la incetarea depunerii efortului . poate fi din cauza chistului aceasta durere ? pana acum parcurgeam acelasi traseu si nu aveam dureri , poate fi devina si un exces alimentar , mai exact alimentele grase precum carnea sua prajelile respectiv condimentele p.s Am o greutate normala , 48 kg , inaltime 1,60 m si 15 ani . un raspuns va rog !

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu, acel chist nu produce durere. Din acest punct de vedere puteti sta linistit.