chist pe ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de MARIA214 cu 12 ani in urma.

cum se poate trata?
ce reprezinta acest chist hepatic (1,4/1,7cm)?
cum se poate scapa de el, prin operatie sau tratament?
multumec

Raspunsuri (5)

Dr. Achitei

acum 12 ani

Chistul hepatic esential nu are semnificatie patologica, decat poate in cazurile unor leziuni foarte voluminoase. Nu este o tumora, ci o formatiune lichidiana, da altfel foarte mica in cazul dvs. Ne trebuie facut nici un tratament. Ese bine de supravegheat ecografic la intervale de 12-24 luni

[email protected]

acum 10 ani

Sunt din Piatra Neamt, am fost diagnosticata cu Pol.rem.in anul 2011,luna oct. de catre clinica de rematologie Iasi,unde am primit si tratamentul,probabil,adecvat bolii.Ma simt destul de bine,pot sa-mi fac menajul singura, dar,tot atunci, am fost diagnosticata si cu Chist esential lob hepatic stang,asta am citit din scrisoarea medicala care mi-a fost eliberata de clinica respectiva,dar nu am primit nici-un tratament medicamentos pentru tratarea chistului.
Va rog sa-mi dati cateva detalii in legatura cu acest diagnostic si modul de tratament. Amintesc ca sunt pensionara.
Va multumesc anticipat.
Doamne ajuta.

[email protected]

acum 10 ani

Sunt din Piatra Neamt, am fost diagnosticata cu Pol.rem.in anul 2011,luna oct. de catre clinica de rematologie Iasi,unde am primit si tratamentul,probabil,adecvat bolii.Ma simt destul de bine,pot sa-mi fac menajul singura, dar,tot atunci, am fost diagnosticata si cu Chist esential lob hepatic stang,asta am citit din scrisoarea medicala care mi-a fost eliberata de clinica respectiva,dar nu am primit nici-un tratament medicamentos pentru tratarea chistului.
Va rog sa-mi dati cateva detalii in legatura cu acest diagnostic si modul de tratament. Amintesc ca sunt pensionara.
Va multumesc anticipat.
Doamne ajuta.

luminita sciara

acum 10 ani

Si eu am la chist de 17 mm cu aspect simplu si in rest constuctura omogena colecest pancreas Rd Rs normale chist hepatic ld ce pot urma ca tratament am copil de 8 ani jumatw il cresc singura fara sot parinti mau parasit in casa de copii cum trec peste acest soc cu ce tratam sa nu evalueze pe 6.11.2013 am facut ecografie pina la anul cu ce tratez sa nu se mareasca speranta e in asteptam rapuns de la medici si credinta in dumnezeu astept raspuns va rog macar pe cale naturista poate nu mai creste poate se elimina

cauc georgeta

acum 9 ani

azi 15 decembrei la un control ecograf ,mis a descoperit chist hidatic. Dureri nu am dar am uneori greata si as dorisa stiu cum sa procedez sa ma operez sa sa urmez tratament naturist.Rog un sfat de la cei ce au asemenea boala,sau de la un medic de specialitate.