chist pe ficat

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Inge124016 cu 14 ani in urma.

In urma unui computer tomograf general mi s-a descoperit un chist pe ficat de 1.5cm.Ce se poate intampal cu el?

Raspunsuri (11)

Adrienne

acum 14 ani

Depinde de ce natura este chistul. Trebuiesc facute investigatii in plus. Daca este un simplu hemagiom nu este periculos........Ai probleme cu ficatul sau alta boala care-l poate afecta ?

raluca

acum 14 ani

Buna,
Din cate stiu acest chist poate fi inlaturat prin operatie, incearca sa gasesti un chirurg bun care sa te opereze si apoi trebuie sa tii si un regim, adica sa nu mananci prajeli, grasimi, dar iti va spune medicul ce sa faci pe parcurs. Sanatate

Georgeta Tanase

acum 13 ani

La un control de rutina am descoperit ca am un chist hepatic pe ficat ,am urmat un tratament de la d-na doctor Loredana Popa de la spital Colentina dar totusi am o teama vreau sa stiu daca a mai fost cineva diagnosticat cu un asemenea diagnostic si daca s-a rezolvat? Va rog sa-mi dati un raspuns daca a-ti intalnit asa ceva

Hello

acum 13 ani

I am searching for the Georgeta Tanase who gave birth to a boy in Bucharest in 1990. I reach out with love and with no intention of invading privacy. If you can help, please email me at : [email protected]. Thank you so much,

Lorraine

loredana

acum 13 ani

si eu am fost diagnosticata si mam operat si acum iar mia aparut din nou si credema ca nu stiu ce sa mi fac??

LOREDANA

acum 13 ani

IA NISTE ALBENDAOU CA SI EU AM LUAT SI ACUM AST SA FAC ECOGRAF SA VAD DAC ISI FACE EFECTUL DACA U TREBUIE SA TE OPEREZI ALATA SOLUTIE NU MAI E

madalina micu

acum 11 ani

buna!mama mea a facut azi un ecograf si i a descoperi un chist pe ficat de 13 mm.peste o saptamana face analize amanuntite ,exista vreun pericol/?
vq multumesc

Maria

acum 11 ani

buna ziua , in urma unor analize medicale mi s-a descoperit un chist la ficat , la varsta de 8 ani . Mi s-au prescris niste pastile si anume ''''Zentel'''' , si mi s-a recomandat o ecografie abdominala din 6 in 6 luni , parerile asupra chistului au fost diferite : dr de la sp Grigore Alexandrescu a spus ca poate fi un fir de par preluat de la animale . in urma unei ecografii el crescuse cu cativa milimetri fata de ultimul consult , mentionez pana acum nu am intampinat nici o durere , dar in ultimul timp in momentul depunerii efortului si anume in momentul alergarii apare o durere in zona ficatului ( aceeasi durere apare si in zona splinei ) , persista pana la incetarea depunerii efortului . poate fi din cauza chistului aceasta durere ? pana acum parcurgeam acelasi traseu si nu aveam dureri , poate fi devina si un exces alimentar , mai exact alimentele grase precum carnea sua prajelile respectiv condimentele p.s Am o greutate normala , 48 kg , inaltime 1,60 m si 15 ani . un raspuns va rog !

paraschiv

acum 10 ani

eu m-am operat in 2001 de chist hidatic hepatic avea 11 cm si in urma cu o saptamana am ajuns la urgenta pentru ca ma simteam foarte rau adica:dureri groaznice de cap,stari de voma si dureri abdominale in partea dreapta si acolo dupa o ecografie am avut o surpriza neplacuta un alt chist mi-a aparut din nou pe ficat,desi medicul care m-a operat mi-a spus sa nu ma tem ca nu o sa mai am probleme pentru ca el stie ce a facut acolo la momentul respectiv adica in 2001...acum trebuie sa fac niste analize parazitologie si imunologice si o sa vad ce rezultate primesc dar asta de luni incolo ca la noi in ROMANICA se munceste 3 zile si 4 sunt libere asta este traim intr-o tara civilizata.....

kobliaschi

acum 10 ani

nu vedeti ca nu va raspunde nimeni! poate trebuie sa dati
spaga!!

Dincă Ana-Maria

acum un an

Bună ziua. Mamei mele i s-a făcut ecograf și i s-a depistat pe ficat un chist de 13 cm ca o basica. Acea basica se poate sparge?