chist hidatic

Boli pancreatice si de ficat

Postata de florentina titoiu cu 13 ani in urma.

stie cineva daca chisturile hitatice se pot opera?

Raspunsuri (6)

Sheila

acum 13 ani

Se pare ca tratamentul recomandat ar fi cel chirurgical. Terapia medicamentoasa se face doar in cazul chisturilor de mici dimensiuni.

florentina titoiu

acum 13 ani

sunt doua chisturi,unul de 3,5 cm si al doilea 2,1cm.

mimi

acum 13 ani

Sigur se poate opera. Eu am fost operata acum 32 de ani, cand aveam 20 de ani. Pe atunci nu se faceau ecografii si daca nu ma durea nu m-am dus la medic. Simteam ca am ceva, il prindeam in mana ca pe un ou dar nu -mi faceam probleme ca nu ma durea; pana intr-o seara cand a fisurat: stare de voma, vedere intunecata si mai multe simptome pentru care am fost internata de urgenta. Dupa mai multe investigatii mi s-a pus diagnosticul de chist hidatic si am fost operata de un doctor exceptional , pe atunci era la Barlad- jud. Vaslui, care m-a curatat atat de bine incat, multumesc lui Dumnezeu, nici pana in ziua de azi nu am mai avut nicio problema; asa ca cel mai bine este sa te operezi. Multa sanatate!

iurie toader

acum 13 ani

15 iunie 2009 am fost operat la Fundeni de Dr.Irinel Popescu.Al meu chist a avut 6 cm si parazit mort,deci nu sa mai dezvolta.Operatie OK,recuperare in 3 luni dar atentie cand scoateti ultimul dren care se afla in locul de unde sa extirpat chistul,pana nu se dreneaza tot nu-l scoateti,sa nu patiti ca mine ,ca mia bagat altul prin san,ocolind plamanul si apoi sa ajunga in ficat,am avut noroc ca altfel ma opera din nou.Patru ore a durat treaba asta facuta de o Dr exceptionala de la chirurgie,ecografa specializare.la ora actuala muncesc normal,evit totusi sa ridic greutati si am servici in desertul Sahara asa ca....e OK.

elena

acum 13 ani

si eu am chist hidatic.de fapt am 2 unul de 7 cm si unul de 2cm.merg la bucuresti sa ma operez dar nu stiu daca e o operatie grea.chiar stai in spital 3 luni?astept un raspuns

gica

acum 11 ani

Se opereaza eu am avut 3 de 15cm si am o luna de la operatie.