chist hidatic hepatic

Boli pancreatice si de ficat

Postata de claudia-diana cu 10 ani in urma.

Buna ziua, mi s-a gasit o formatiune tumorala chistica la nivelul segmentului hepatic VIII, in contact cu vena porta, vena suprahepatica si vena cava inferiaora.Medicul chirurg mi-a recomandat tratament cu albendazol 800 mg /zi ,renuntand la interventia chirurgicala motic***a cu pozitia p***a a chistului.Intrebarea mea este urmatoarea;este periculoasa operatia ac***a in vedere pozita chistului?

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Operatia implica un risc destul de mare de sangerare ( ce nu poate fi intotdeauna controlat) datorita raportului dintre chist si vasele de sange.

claudia-diana

acum 10 ani

multumesc.Vom pe vedea pe viitor ce va fi.

ana simona

acum 10 ani

buna, in anul 2012 am fost diagnosticata cu chist hidatic la nivelul segmentului hepatic VII, la mine a fost un caz mai nefericit , in sensul ca acesta deja era extins si in zona plamanului, de aceea in cazul meu a fost recomandata operatie, am fost informata de medic ca aceste chisturi nu trec cu medicament ci trebuiesc extirpate( adica operatie).intradevar, abia dupa operatie am luat tratament cu albendazol aproape 1 an. nu sunt medic sa spun cum este exact in cazul tau, dar la mine a fost destul de complicat , mai exact mi-au curatat plamanul, au trecut prin diafragma,diaframa cum ar fi denumirea exacta...nu stiu... apoi au ajuns la ficat ( operatia a durat aproape 3 ore, au intervenit 2 medici) si uite ca azi ....multumesc lui DUMNEZEU...sunt in viata...si dupa aproapre 1 an de la operatie sunt un om normal, sunt clipe cand uit pur si simplu ca am fost operata, bineinteles am ramas cu urmele operatiei..si totodata controale anuale pe care v-a trebui sa le fac de acum incolo...
..si totul a fost descoperit la un control de rutina..neac***a nici un fel de simtom..
asa ca sfatul meu..ceea ce am facut si eu...consulta mai multi medici, mai multe pareri