ce sa fac?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de carmen16255086 cu 12 ani in urma.

buna ziua, scriu pt prima oara dar stiu ca voi primi un raspuns bun care ma va linisti.
sufar de litiaza biliara,asa am fost diagnostica acum 3 ani,nu am tinut regim cat a trebuit ci max o luna de la criza de fiere adica varsaturi verzi.sapt trecuta am facut o criza mare,am varsat verde si resturile de mancare,am ajuns la spital la perfuzii.mi s-a spus ca am pietre la fiere este lenesa.mi s-a spus sa ma operez dar sincer nu prea as vrea pt ca mi-e frica sa nu am dupa o complicatie cu ficatul.
astept cu nerabdare un rasp, multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

litiaza biliara presupune prezenta calculilor in interiorul colecistului (vezica biliara). acestia se formeaza prin depunerea de colesterol, constituentii bilei secretata de ceulele hepatice (bila se acumuleaza in colecist), carbonati, fosfati de calciu. cauzele formarii calculilor (pietrele) sunt excesul de grasimi saturate (din carne rosie, produse din zahar rafinat), obezitatea, sedentarismul, cure de slabire repetate.
in timpul aparitiei durerilor (determinate de migrarea calcului catre calea de iesire-adica caile biliare principale si canalul cistic ce obstrueaza eliminarea bilei in intestin) este indicata medicatia antispastica. colecistectomia este indicata in litiaza biliara, la recomandarea medicului curant , pentru a preveni complicatii precum colangita, litiaza de coledoc, colecistita, pancreatita.

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Bună seara,

Stimată doamnă,

Litiaza biliara are indicaţie chirurgicală, mai ales că dumneavoastră aţi prezentat numeroase crize.
Problema nu se vă rezolva de la sine, ci doar printr-o operatie.În zilele noastre această operatie se realizează laparoscopic astfel încât recuperarea pacientului este mult mai rapidă.
Vă stau la dispoziţie pentru un consult şi pentru rezolvarea chirurgicala.

O seară bună !

Dr. Tucă Ştefan - medic chirurg

stefantuca.ro

carmen16255086

acum 12 ani

buna seara!
multumesc pt rasp dvs ma linistesc oarecum desi banuiam ca tot la operatie se ajunge..sper sa nu mai am crize si sa fiu ok...