ce investigatii trebuie sa mai fac

Boli pancreatice si de ficat

Postata de VULTURUL cu 12 ani in urma.

am fost operat de fiere in 2006. din anul 2010 aun inceput sa apara dureri in partea dreapta ,la inceput mai sporadice iar din luna mai zilnice .A M FACUT NUMEROASE INVESTIGATII :CT in luna august 2010 diagnostic inceput de ,,PANCREATITA CRONICA CEFALICA ,,am facut numeroase ecografii la Spitalul Fundeni ,nu reiesea ca am pancreatit, am facut un,,colagio RMN ABDOMINAL in 2011 sep la fel nu reiese ca am pancreatita ,nu stiu ce sa mai cred ca am dureri in fiecare zi care incep in partea dreapta si se intind pe toata partea superioara a abdomenului.am facut analize aproape lunar ,,TGP67, amilaze 46,ggt 60, celelalte analize uzuale sint in limitele normale. La ultimul control mi s-a spus ca am, colon iritabil,de tin regim sau nu durerile sint acelesi ,nu fumez de 21 ani nu beau de aprox 2 ani niciun fel de alcool, nu beau bauturi carbogazoase .Am steatoza hepatica grad 2-3.

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine de consultat un medic specialist in medicina interna, pentru a investiga aceasta simtpomatologie, poate indica efectuarea unei colonoscopii (durerea poate proveni de la nivelul flexurii hepatice a colonului( intestinului gros)). Steatoza hepatica semnifica o incarcare in lipide a celulelor hepatice, pentru care trebuie sustinut un regim alimentar sarac in grasimi.

VULTURUL

acum 12 ani

Am facut trei colonoscopii ,una in anul 2006 ,a doua in 2008 cind am facut operatie de hemoroizii la PROCTOLAIND PITESTI, La aceste investigatii nu mi s-a spus ca asa avea ceva totul era in regula,atrea investigatie am facut-o in feb 2009 la RM VILCEA si mi s-a spus ca as avea ,,DIVERTICULI,, mari pe zona centrala a colonulu (seg transversal).Ca maninc sau nu la timp ma simt balonat,de cate ori fac ecografii mi se spune ca am multe gaze ,am luat carbune ,triferment, espumissan.

dantanoaie

acum 11 ani

Cum ai rezolvat pana la urma?!

dantanoaie

acum 11 ani

Cum ai rezolvat pana urma?!