Ce ar trebui sa fac la val.ale vit.B12 de 940?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Ramona H. cu 5 luni in urma.

Val.ale vitaminei B12 mari,peste 900.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca ati primit rezultate de 940 pentru nivelul de vitamina B12 in sange, acest lucru indica un nivel foarte ridicat al vitaminei B12. De obicei, valoarea normala a vitaminei B12 in sange se situeaza intre 200-900 pg/ml. Este important sa consultati un medic pentru interpretarea corecta a rezultatelor.

Daca nivelul de vitamina B12 este intr-adevar prea ridicat, exista cativa pasi pe care ii puteti urma:

Consultati medicul dumneavoastra sau un specialist in nutritie: Acestia va pot oferi sfaturi si recomandari personalizate in functie de nivelul dvs. de vitamina B12 si de istoricul dumneavoastra medical. De asemenea, va pot ajuta sa determinati cauza nivelului ridicat de B12 si sa decideti daca trebuie sa faceti alte teste sau investigatii suplimentare.

Reevaluati dieta: Verificati ce tip de alimente consumati in mod regulat si in ce cantitati. Alimentele cu un continut ridicat de vitamina B12 includ carne, oua, produse lactate si produse de soia fortificate cu B12. Daca consumeti in mod frecvent alimente bogate in B12, poate fi util sa ajustati dieta pentru a reduce aportul de vitamina B12.

Reduceti consumul de suplimente: Daca luati suplimente de vitamina B12, poate fi necesar sa le reduceti sau sa le intrerupeti temporar, in functie de sfatul medicului dumneavoastra. Suplimentele pot fi o sursa comuna de vitamina B12 in exces.

Monitorizati nivelul de vitamina B12 in timp: Dupa ce ati facut schimbari in dieta sau ati redus consumul de suplimente, este important sa monitorizati periodic nivelul de vitamina B12

Va recomandam sa va programati la un medic internist: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/sanatatea-copilului/terapie-prin-vitamine/Tulburari---deficit-sau-exces_2316_1589