Care sa fie cauza?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de dragan_ana0 cu 12 ani in urma.

Am colecistul ,cu o < mica achena de colesterol~6,8 mm>,nu am dureri; am facut o criza de colecist fara dureri abdominale, insa cu voma si ameteli puternice.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

litiaza biliara presupune prezenta calculilor in interiorul colecistului (vezica biliara). acestia se formeaza prin depunerea de colesterol (respectiv achena de colesterol), constituentii bilei secretata de ceulele hepatice (bila se acumuleaza in colecist), carbonati, fosfati de calciu. cauzele formarii calculilor (pietrele) sunt excesul de grasimi saturate (din carne rosie, produse din zahar rafinat), obezitatea, sedentarismul, cure de slabire repetate.
in timpul aparitiei durerilor (determinate de migrarea calcului catre calea de iesire-adica caile biliare principale si canalul cistic ce obstrueaza eliminarea bilei in intestin) este indicata medicatia antispastica. Se poate asocia cu greata, varsaturi galben-verzui, dureri de cap.
litiaza biliara are indicatie chirurgicala de extirpare a colecistului, pentru a preveni complicatii precum colangita, litiaza de coledoc, colecistita, pancreatita.