calculi biliari

Boli pancreatice si de ficat

Postata de oana85p cu 11 ani in urma.

Buna ziua,Va rog foarte frumos ,daca se poate ,sa ma ajutati cu un raspuns ,am 28 de ani si am calculi biliari de 3-4 mm,,am auzit multe pareri pro si contra despre operatie..as vrea un raspuns de la un specialist, ce sa fac in privinta asta?..sa ma operez sau nu?si daca nu ma operez care sunt riscurile?mentionez ca nu ma simt rau insa ma balonez dupa fiecare masa indiferent ce as manca si simt in cap o tensiune continua(nu stiu daca are sau nu legatura cu asta )deasemenea mentionez ca iau piracetam si stimuloton ,as vrea sa-mi spuneti daca aceste medicamente poti duce la calculi biliari si as vrea sa-mi mai spuneti daca greutatea mea (supraponderala)are legatura cu aceasta boala"deoarece incerc sa slabesc si nu reusesc

va multumesc

Raspunsuri (4)

oana85p

acum 11 ani

Multumesc de raspuns.

dr.Victor Radu

acum 11 ani

Buna ziua!
Microlitiaza biliara (calculi cu diametrul de 3mm si mai mici) este numita si litiaza maligna, nu in intelesul unei leziuni canceroase, ci datorita potentialului de complicatii pe care le poate genera prin migrarea calculilor in calea biliara principala: icter mecanic, angiocolita, pancreatita.
Este recomandat a nu astepta aparitia acestor complicatii. Tratamentul corect este colecistectomia laparoscopica.

www.drvictorradu.ro
www.tratamenthernie.ro

oana85p

acum 11 ani

multumesc,in calitate de medic specialist imi puteti spune daca e posibil ca dupa operatie sa reapara acesti calculi,si cum as putea sa previn acest lucru?si ce presupune op laparascopic ?
multumesc

Naturopat Claudia

acum 11 ani

Va poate ajuta o cura de detoxifiere hepato-biliara care va poate ajuta sa va puneti organismul in echilibru. Daca va pot fi de folos ma puteti contacta direct pe adresa mea de e-mail ([email protected]) unde putem discuta mai detaliat problema dv si sa vedem ce putem face.