calcul fiere

Boli pancreatice si de ficat

Postata de daniellas cu 12 ani in urma.

buna ziua!azi am fost sa imi fac un eco, deoarece ma durea de vreo 3 zile in partea dreapta continuu dar suportabil, si se lasa spre picior in jos sau cu dureri de stomac si am descoperit un calcul pe fiere.am uitat sa intreb dr, ce dimensiune are. el zicea ca e destul de mica. nu mi-a dat nici un tratament decat ceva calmant. ce ma sfatuiti sa fac daca durerea va continua pe viitor?am citit pe forum si parerile sunt impartite, altii recomanda scoaterea calculului cu laserul, altii zic sa stai asa daca nu e extrem de grav.ajutati-ma cu o parere va rog.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul curant poate indica un tratament antispastic in cazul durerilor. daca acestea se agraveaza ca intensitate, frecventa, insotite de greata, varsaturi, febra ce dureaza mai mult de 6 ore,poate fi necesar tratamentul chirurgical de indepartare a veziculei biliare si a calcului inclavat (prin laparoscopie )
Ar fi de evitat scaderea brusca in greutate, nu mai mult de 0,5-0,7 kg pe saptamana. mentinerea unui regim echilibrat (mese luate in mod regulat,cel putin 3 principale; consumul de cereale integrale si fibre, precum si de alimente ce contin calciu din legumele verzi produsele lactate),evitarea grasimilor animale.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul curant poate indica un tratament antispastic in cazul durerilor. daca acestea se agraveaza ca intensitate, frecventa, insotite de greata, varsaturi, febra ce dureaza mai mult de 6 ore,poate fi necesar tratamentul chirurgical de indepartare a veziculei biliare si a calcului inclavat (prin laparoscopie )
Ar fi de evitat scaderea brusca in greutate, nu mai mult de 0,5-0,7 kg pe saptamana. mentinerea unui regim echilibrat (mese luate in mod regulat,cel putin 3 principale; consumul de cereale integrale si fibre, precum si de alimente ce contin calciu din legumele verzi produsele lactate),evitarea grasimilor animale.

acum 10 ani

nu merg cerealele integrale in litiaza , bila este putina , daca-i dam si cereale chiar ca facem crize.