Burta si picioare umflate

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Daniela2405 cu 10 ani in urma.

Este grav si de la ce credeti ca este , atunci cand unui bolnav de diabet, care face insulina si are ciroza i se umfla picioarele si burta ?

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 10 ani

Ascita [ acumularea de lichid in abdomen] este faza a doua in ciroza. Trebuie scos lichidul [ o parte] din abdomen prin punctie. O alta parte trebuie eliminat prin rinichi, cu ajutorul medicatiei. Picioarele umflate sunt din cauza diabetului. Este bine sa se faca o internare in spital, pentru a rezolva problemele.

Daniela2405

acum 10 ani

nu are nici pofta de mancare, oboseste foarte repede chiar si daca se deplaseaza doar pana la baie