Buna!

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Alina Maria4157516 cu 12 ani in urma.

A-ti putea sa-mi spuneti va rog...
pentru o consultatie biliara ( mama mea are crize biliare dese) la ce medicina ar trebui sa ne adresam? Am vrea sa mergem la un cabinet privat, ce specializare ar trebui sa aiba medicul?

Raspunsuri (4)

La medic homeopat

acum 12 ani

Mergeti la un medic homeopat caci numai in homeopatie exista remedii care ajuta la astfel de crize si nu au efecte secundare. In plus exista si remedii care vindeca cauza acestei boli.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Daca este cunoscuta cu litiaza biliara, este indicat urmatorul regim :vor fi evitate alimentele care favorizează formarea calculilor, sunt: carnea de porc, oaie, rata, gasca, vanat si peste gras, mezeluri, afumaturi, sunca, tocaturi, sosuri cu rantasi, prajeli, oua tari sau prajite, unt, smantana, frisca, maioneza, paine neagra şi proaspata, ciuperci, legume ca fasole boabe, varza, praz, mazare; nuci, alune, prajituri, cafea, ceai rusesc, cacao, ciocolata, condimente iuti, tutun, bauturi alcoolice si alimente prea reci . De asemenea se vor evita alimentele bogate in colesterol (ficat, rinichi, creier, pancreas, viscere).Mesele se vor lua la ore fixe, cu mestecarea completă a alimentelor. Se vor evita mesele copioase şi consumul de lichide în timpul meselor.
Ar fi necesar un consult de medicina interna sau gastroenterolog, in vederea efectuarii analizelor de sange, ultrasonografiei abdominale.
Daca durerea este severa, sau se agraveaza,insotita de varsaturi alimentare se indica consultul chirurgical.

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Buna ziua,

Durerile pe care le descrieti sunt de fapt colici biliare.
Se poate stabili ecografic daca colecistul contine sau nu calculi (pietre), in acest caz operatia laparoscopica fiind indicata.
Va stept cu mama dvs la un consult chirurgical.

Cu stima ,

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

stefantuca.ro

Alina Maria4157516

acum 12 ani

Va multumesc!