Buna ziua!

Boli pancreatice si de ficat

Postata de VESY cu 10 ani in urma.

Am mare nevoie de ajutorul Dumneavoastra! mama mea si-a facut un control de rutina (echografie abdominala) din care ii s-au rezultat urm:
Ficat: cu 0 AP lab drept 155mm, lab stg. 88 mm, omogen hipoecogen;
VB: aspect post prandial, continut tronsonic
CBP: 3 mm,
VP: 12,7 mm
Rinichi drept cu chist parapelic de 15 mm, polar inferior
Rinichi stg. cu microlitiaza si gidronefroza
VU: continut tronsonic, laja genitala: fara imagini patologice.

Medicul radiolog a spus sa stea linistita ca nu e nici o probl. dar am cunostinte si m-am documentat in aceasta situatie dar din pacate nu am primit vesti imbucuratoare. va rog din suflet sa ma ajutati! :( ce as putea face? este nevoie de interventie chirurgicala in privinta chistului la rinichi? sau a ficatului?

VA MULTUMESC DIN SUFLET!

CU STIMA SIMONA!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Chistul renal este destul de mic. Fie puteti face o tomografie computerizata pentru a primi detalii suplimentare referitoare la acest chist, fie puteti repeta ecografia abdominala la 6 luni- pentru a verifica evolutia sa ( daca acesta creste sau nu). Momentan, nu sunt indicatii de interventie chirurgicala.