Buna ziua!

Boli pancreatice si de ficat

Postata de CristinaBalan cu 10 ani in urma.

Am si eu o intrebare. Sunt femeie si am 40 de ani. In urma unor analize efectuate recent am descoperit urmatoarele valori: TGO- 44 si TGP- 58. Nu simt ca as avea vreun simptom care ar putea indica Hepatita C. Cu toate acestea sunt foarte ingrijorata. Credeti ca poate fi vorba despre Hepatita C? Sunt valori prea mari? Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Analizele sugereaza o afectare hepatica insa pentru identificarea cauzei sunt necesare investigatii suplimentare : antigen Hbs, anticorpi antic HVC ( pentru a exclude hepatita cu virus B sau C), GGT, fosfataza alcalina, electroforeza proteinelor serice, ecografie abdominala, etc.

CristinaBalan

acum 10 ani

Asta inseamna ca inca pot scapa de acest virsu, atata timp cat valorile sunt mici? Va multumesc!