buna ziua

Boli pancreatice si de ficat

Postata de DEEA2488 cu 12 ani in urma.

la o ecografie abdominala mi s-a depistat ficatul marit cu ldh 180 mm,ce poate insemna asta si ce analize ar mai trebui facute pentru a putea elimina alte posibile probleme la ficat?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale lactat dehidrogenazei se încadrează în intervalul 140-280 UI/ml, deci valoarea descrisă de d-vs se încadrează în limite normale. Faptul că în urma ecografiei abdominale s-a depistat un ficat mărit sugerează o posibilă afecţiune hepatică care poate fi determinată de o varietate de cauze atât hepatice cât şi sistemice: boli hepatice,inflamatorii, cronice, afecţiuni biliare, boli metabolice, boli hematologice, etc. Pentru a stabili cu exactitate cauza hepatomegaliei este necesară efectuarea unor analize de sânge (hemoleucograma), dozarea transaminazelor hepatice (TGO, TGP, GGT) şi a markerilor virali pentru hepatita B şi C (Ag HBs, Ac anti HBc, Ac anti HVC)