buna ma numesc bianca

Boli pancreatice si de ficat

Postata de bianny_04 cu 13 ani in urma.

am avut dureri abdominale in partea dreapta si am si cate-va pete maroni pe spate dupa care am mers la medic si mi-au spus ca am ... grasime pe ficat si un inceput de ulcer,,, vas ruga daca puteti sa ma sfatuiti ce trebuie sa mananc , sunt si fumatore,, , daca puteti sa-mi da-ti mai multe informati. pup bia este grav?

Raspunsuri (3)

rozalia

acum 13 ani

trebuie sa mananci nesarat ,fara grasimi sa bei ceaiuri multe

rozalia

acum 13 ani

in fiecare dimineata sa bei un pahar de apa plata pe stomacul gol

Sheila

acum 13 ani

Presupun ca ai un tratament si in mod normal dr trebuia sa-ti dea si o lista cu alimente permise/interzise.
Daca nu ai asa ceva o sa incerc sa te ajut, daca ai ar fi bine sa ti cont de ele.
In primul rand trebuie sa ai minim 3 mese pe zi
- trebuie sa mesteci bine fara sa te grabesti
- nu consumi alimente prea reci sau prea fierbinti
- interzis prajitul alimentelor

Alimente permise
- carne sp***a de vita, pasare, peste slab
- legume bine fierte sub forma de piureuri, budinci, sufleuri
- lapte dulce, smantana, unt, branza proaspata, cas, urda
- oua proaspete fierte
- fainoase - orez, paste fainoase, gris, paine mai veche de o zi, biscuiti, dulciuri sub forma de budinca sau prajituri cu aluat uscat (facute in casa)
- fructe dulci si bine coapte(fara samburi si coji)
- ceai de menta, musetel, sunatoare, tei, apa plata, sucuri crude de morcov, mere, piersici

Alimente interzise
- alcoolul, cafeaua, ceaiul negru, bauturile carbogazoase, bauturile acre sau fierbinti, carnea grasa sarata, afumatura sau preparatele prin prajire, pestele gras, sarat, afumat, branzeturi fermentate, laptele batut, iaurtul, maioneza,grasimi, zarzavaturi crude, ceapa, usturoi, fructe crude sau acre, condimente iritante.