Bilom

Boli pancreatice si de ficat

Postata de karmenutza cu 12 ani in urma.

in urma unui computer tomograf mi sau descoperit mai multe"biloame" cred ca asa la zice pe ficat acesta din urma fiind in limite normale si cu consistenta omogena .As vrea sa stiu ce sunt aceste"biloame".Va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Va rog sa redactati clar textul in care apare aceasta denumire , din rezultatul computer-tomografiei.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Nu exista cuvantul bilom.... nu stiu ce ati inteles dvs...

Denisa I.

acum un an

Bilomul reorezinta acumulare lichidiana de bila care este circumscrisa si localizata in afara vezicii biliare. In mod normal bila este doar in vezica biliara si nu exista biloame in abdomen. Bilomul apare post asociere cu lezari ale vezicii biliare.