Banana pe stomacul gol

Boli pancreatice si de ficat

Postata de tudorie_roxana cu 10 ani in urma.

Este adevarat ca o banana mancata pe stomacul gol deregleaza metabolismul datorita faptului ca aceasta contine poliglucide, iar ruperea lor in secvente mai mici se face mai greu?

Raspunsuri (2)

victoras

acum 10 ani

Banana mancata pe stomacul gol regleaza tranzitul intestinal(combate constipatia).Contine POTASIU si ajuta la un somn bun.Folosesc acest remediu de ani de zile....

tudorie_roxana

acum 10 ani

Victoras, de acord cu tine. Dar era vorba despre poliglucidele pe care le contine. Un mic dejun corespunzator trebuie sa fie alcatuit din monoglucide si altele. Iar banana nu contine asa ceva decat in cantitati infime. Deci tot nu ai raspuns la intrebarea mea, desi apreciez interventia :) O zi buna!