Asimilarea grasimilor dupa scoaterea fierii

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Anisoara2011 cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi spuneti daca se mai pot asimila grasimile dupa operatia de scoatere a fierii.Ce grasimi se recomanda dupa aceasta operatie?Va multumesc.

Raspunsuri (2)

eva40

acum 12 ani

CE GRUPA DE SANGE AVETI?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primele 30 zile de la colecistectomie ar fi bine sa incercati un regim alimentar bazat pe carne sp***a(pui, curcan, vitel, vita fiarta ca rasol, fripta sau inabusita) ,peste slab , fiert sau copt.Oua – albus (in preparate) sau ou intreg in preparate dietetice (fiert moale, ochi romanesc) dupa toleranta fiecaruia.Paine – alba, veche de o zi, fainoase rafinate bine fierte, preparate cu branza de vaci, sau lapte.Grasimi – in cantitate redusa, proaspete, fierte sau adaugate la sfarsitul gatirii.Legume – cele cu celuloza fina (morcovi, dovlecei, fasole verde tanara, salata verde, rosii, ardei, vinete), piureuri, soteuri, sufleuri, budinci sau salate.Fructe – cele bine coapte, cu continut celulozic redus, sub forma de piureuri de fructe , compoturi, sucuri sau in preparate.
Deserturi – cu fructe, branza de vaci, albus ou, miere, sucuri de fructe.Condimente – aromate: patrunjel, marar, leustean, cimbru, tarhon, dafin, suc de lamaie.Supe – supe – creme de legume, supe slabe de carne, supe limpezi de legume, borsuri.Sosuri – numai cele preparate dietetic.