As dori o parere despre acest rezultat , va rog?

Boli pancreatice si de ficat

Postata de Cristina cu 2 luni in urma.

Buna seara!
In urma unui RMN abdominal cu substanta de contrast, am primit aceasta concluzie: "doua leziuni hepatice hipervasculare al caror aspect sugereaza hiperplazii focale nodulare - ac***a in vedere APP. Recomandam evaluare IRM cu contrast hepatocitar specific."
Pot fi metastaze maligne? Este grav?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Rezultatul RMN-ului indica prezenta a doua leziuni hipervasculare in ficat care sugereaza existenta unor hiperplazii focale nodulare. Acestea sunt leziuni benigne, ceea ce inseamna ca nu e cancer malign sau metastaze. Cu toate acestea, acestea pot necesita supraveghere sau tratament daca provoaca simptome sau daca medicii sunt ingrijorati de posibilitatea ca ele sa se transforme in cancer.

Continuarea investigatiilor medicale este indicata si recomandarea de evaluare a IRM-ului cu contrast hepatocitar specific are ca scop o imagine mai clara a acestor leziuni.

Este important sa discutati aceste rezultate cu medicul dumneavoastra pentru a intelege pe deplin ce inseamna acest diagnostic si care sunt optiunile de tratament.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Hepatite-virale/afectiunile-hepatice_6573

Cristina

acum o luna

Multumesc mult pentru raspuns.
Zilele acestea voi face IRM-ul.
O sa revin cu noul rezultat.
O zi buna!