anticonceptionale

Boli pancreatice si de ficat

Postata de iza1276 cu 13 ani in urma.

Datorita faptului ca sunt nevoita sa iau anticonceptionale pe termen foarte lung (am un microadenom hipofizar), trebuie cumva sa imi protejez si ficatul.Anticonceptionalele se numesc yashmin iar pentru protectia ficatului am ales hepatoprotect.Pe prospectul acestuia din urma scrie ca trebuie consultat medicul in cazul in care se folosesc si contraceptive orale.Este in regula daca il iau?

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 13 ani

Consulta-ti medicul. El iti stie istoricul medical. Fiecare pacient este diferit.

marilu

acum 13 ani

am luat 15 ani ac. fara nici o problema, nu e cazul sa-ti faci griji, hepatoprotect este naturist deci poti sa iei oricum nu-ti fac rau.

Iuli

acum 13 ani

De ce nu Liv 52?

iza1276

acum 13 ani

Hepatoprotect imi recomandau farmacistele de la helpnet cand cumparam anticonceptionalele

Sabina

acum 10 ani

Se recomanda administrarea cu prudenta in combinatie cu anticonceptionale deoarece , hepatoprotect (silimarina) grabeste metabolizarea deci eliminarea anticonceptionalelor din organism mai repede , deci riscul de aparitie a unei sarcini este doar un pic mai mare .
Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu se poate administra in caz de chist ovarian?